Fundusze norweskie dla wymiaru sprawiedliwości – konferencja zamykająca perspektywę 2009-2014

Dodano przez: Paulina Bujak | 18 grudnia 2017

12 grudnia Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak otworzył konferencję podsumowującą program realizację programu współfinansowanego ze środków funduszy norweskich.

– Kiedy zaczynaliśmy współpracę w ramach funduszy norweskich byliśmy sobie niemalże zupełnie obcy. Dziś, po 5 latach współpracy, realizujemy wspólne inicjatywy, seminaria, wizyty studyjne, poznajemy wzajemnie rozwiązania systemowe funkcjonujące w naszych systemach prawnych. Polscy sędziowie spotykają się ze swoimi norweskimi kolegami, norwescy i polscy eksperci prezentują swoje doświadczenia na różnych polach działania wymiaru sprawiedliwości – powiedział wiceminister.

Dwudniowe spotkanie zorganizowało Ministerstwo Sprawiedliwości, będące Operatorem programu „Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości”. Udział w konferencji wzięli m.in. Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Norwefgii Anette Elseth, ambasador Królestwa Norwegii w Polsce Karsten Klepsvik, a także przedstawiciel partnera programu Norweskiej Administracji Sądów Wiggo Storhaug Larssen jak również przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Tematem konferencji, która odbyła w Warszawie, była podjęta w ramach funduszy norweskich szeroka współpraca w takich dziedzinach jak wdrażanie rozwiązań informatycznych, szkolenie pracowników wymiaru sprawiedliwości, mediacja, wsparcie pokrzywdzonych i świadków czy współpraca zagraniczna w ramach wymiany doświadczeń pomiędzy operatorami programów z innych krajów beneficjentów funduszy norweskich.

Podczas konferencji zaprezentowany został film animowany zrealizowany w ramach kampanii promującej efekty wdrażania programu. Zachęcamy do obejrzenia filmu, który w prosty sposób przybliży co kryje się pod nazwą programu i co udało się osiągnąć dzięki funduszom norweskim w perspektywie 2009-2014.

– Stoi przed nami wiele wyzwań, których celem jest sprawiedliwy i dobrze funkcjonujący wymiar sprawiedliwości – podkreślił wiceminister Łukasz Piebiak.

Print Friendly, PDF & Email